ZARZĄDZENIE Nr 161/2007 Wójta Gminy Lesznowola z dnia 31 października 2007 roku

W sprawie wymagań, jakie powinni spełniać przedsiębiorcy ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.
        Na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz art. 7 ust. 3a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity – Dz. U. z 2005r. Nr 236 poz. 2008) oraz § 2, § 3 i § 4 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 30 grudnia 2005r. w sprawie szczegółowego sposobu określania wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o wydanie zezwolenia (Dz. U. z 2006r.  Nr 5 poz. 33), zarządzam co następuje:  

 
§ 1

Przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie odbierania odpadów komunalnych i / lub opróżniania i transportu nieczystości ciekłych od właścicieli nieruchomości powinien spełniać następujące wymagania:
1)      posiadać stosowane uprawnienia do  prowadzenia działalności gospodarczej (wpis do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym lub wpis do ewidencji działalności gospodarczej),
2)       posiadać tytuł prawny do dysponowania nieruchomością, na której jest zlokalizowana baza lokalowa oraz transportowa,
3)      posiadać tytuł prawny do dysponowania specjalistycznymi środkami transportu (pojazdami samochodowymi spełniającymi wymagania określone w obowiązujących przepisach dotyczących warunków technicznych pojazdów) oraz innym specjalistycznym sprzętem tj.: urządzeniami służącymi do:
a)       magazynowania odpadów zebranych selektywnie,
b)      utrzymania czystości pojemników,
c)       zmniejszania objętości odpadów,
d)      ustalania ilość odebranych odpadów (wagi)  
4)     posiadać bazę transportową i lokalową  na terenie wskazanym do prowadzenia tego rodzaju działalności  w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,
5)      posiadać zaplecze techniczno – biurowe,  wyposażone w środki techniczne umożliwiające prowadzenie ewidencji ilości zebranych selektywnie odpadów komunalnych na indywidualnych kontach oraz przekazywanie organowi gminy drogą elektroniczną wymaganych przepisami informacji o ilości i rodzajach zebranych odpadów. 
6)      posiadać odpowiednią ilość własnych pojemników,  które będą udostępniane użytkownikom nieruchomości, służących do gromadzenia odpadów, w tym specjalnych, oznakowanych pojemników, umożliwiających zorganizowanie:
a)       indywidualnego selektywnego odbioru odpadów komunalnych z zabudowy jednorodzinnej oraz wielorodzinnej,
b)      odbioru tzw. „mokrych” odpadów, ulegających biodegradacji.
7)      dysponować  wyposażeniem umożliwiającym wykonywanie następujących zabiegów sanitarnych i porządkowych:
a)       odbieranie i wywóz niesegregowanych odpadów komunalnych z  nieruchomości, gromadzonych w pojemnikach
b)      odbieranie i wywóz odpadów z nieruchomości, gromadzonych selektywnie w osobnych, workach lub pojemnikach  
c)       odbieranie i wywóz następujących rodzajów odpadów komunalnych gromadzonych selektywnie:
       odpady opakowaniowe
      odpady wielkogabarytowe
      odpady budowlane
       odpady niebezpieczne
       odpady elektryczne i elektroniczne
d)      utrzymanie czystości i porządku w miejscach załadunku i późniejszego opróżniania pojazdów z odebranych odpadów
e)       utrzymania czystości pojemników oraz pojazdów, w których są zbierane i transportowane odpady 

§ 2

Specjalistyczne środki transportu, o których mowa w § 1 pkt 3 muszą być trwale oznakowane adresem i nazwą firmy i mają umożliwiać bezpyłowe odbieranie odpadów komunalnych z urządzeń przeznaczonych do ich zbierania, o których mowa w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Lesznowola, ( uchwała Nr 85/VIII/2007 Rady Gminy Lesznowola  z dnia 29 czerwca  2007 r., opublikowana w Dz. Urz. Woj. Mazowieckiego Nr 187 poz. 5249), w tym zbierania odpadów gromadzonych selektywnie.

§ 3

Przedsiębiorca, o którym mowa § 1 zobowiązany jest do odbierania w/w rodzajów odpadów i przekazywania ich do miejsc odzysku lub unieszkodliwiania (w tym składowania), zlokalizowanych na obszarze województwa mazowieckiego. 

§ 4

Przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, powinien dodatkowo poza wymaganiami określonymi w § 1 i § 3 spełniać następujące wymagania:
1.        posiadać specjalistyczne pojazdy asenizacyjne z instalacją umożliwiającą:
a.        opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport do punktu zlewnego,
b.       opróżnianie zbiornika bezodpływowego z odległości co najmniej 10 m (w przypadku trudności z dojazdem do pokrywy zbiornika)
2.        dysponować  wyposażeniem umożliwiającym wykonywanie następujących zabiegów sanitarnych i porządkowych:
a.        utrzymanie czystości pojazdów
b.       utrzymanie czystości w miejscach opróżniania zbiorników bezodpływowych oraz w punkcie zlewnym
3.        dokumentować częstotliwość oraz sposób przeprowadzania zabiegów dezynfekcyjnych pojazdów asenizacyjnych

§ 5

Przedsiębiorca wykonując usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych i/lub opróżniania zbiorników bezodpływowych z nieczystości ciekłych od właścicieli nieruchomości: 
–                 nie powinien przekraczać ustalonych uchwałą Rady Gminy Lesznowola górnych stawek opłat za wykonywanie tych usług 
–                 powinien pobierać niższe stawki opłat za odbiór odpadów komunalnych zbieranych w sposób selektywny.

§ 6

Przedsiębiorca zawierając umowę na odbiór odpadów komunalnych stałych i/lub płynnych, zobowiązany jest do przestrzegania zasad dotyczących częstotliwości opróżniania urządzeń do gromadzenia nieczystości określonych w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Lesznowola.

 
§ 7

 
Przedsiębiorca powinien prowadzić pełną dokumentację związaną z ewidencją odbieranych odpadów komunalnych i /lub nieczystości ciekłych w celu kontroli przez upoważnione przez  Wójta Gminy Lesznowola osoby oraz zobowiązany jest do przesyłania drogą pocztowa lub elektroniczną takich danych na adres Urzędu Gminy Lesznowola. 

§ 8

1. Dostarczyć w terminie do 31 marca 2008r.  szczegółową kalkulację kosztów funkcjonowania systemu, która, po weryfikacji, będzie stanowiła podstawę do podjęcia przez Radę Gminy Lesznowola  uchwały w sprawie określenia górnych stawek opłat.

Zarządzenie podaje się do publicznej wiadomości poprzez obwieszczenie  w miejscach publicznych na terenie gminy Lesznowola oraz na stronie internetowej Urzędu  Gminy Lesznowola   www.lesznowola.waw.pl 

§ 9

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Maria Jolanta Batycka-Wąsik

Wójt Gminy Lesznowola

Podmiot udostępniający: Gmina Lesznowola
Informację wytworzył: Marzena Chmiel
Informację wprowadził: Grzegorz Krakowski
Data wytworzenia:
Data publikacji: 5 listopada 2007
Data ostatniej zmiany: 5 listopada 2007

Skip to content